Prežil vďaka AED na plavárni

Prežil vďaka AED na plavárni

Letné dni sú plné radosti, športových aktivít a nezabudnuteľných chvíľ strávených s priateľmi. Pre 15-ročného Matta McKennu však jeden letný deň na plavárni znamenal nečakanú udalosť, ktorá mu zmenila život navždy. Čo sa stalo? Matt prežil náhlu zástavu srdca.

Matt bol živým príkladom toho, že srdcové problémy si nevyberajú vek. Napriek tomu, že bol mladým a atleticky založeným športovcom, jeho srdce podľahlo náhlej zástave. Jeho príbeh je varovaním pre všetkých, aby sme si uvedomili, že takéto udalosti sa môžu stať hocikomu, kedykoľvek a kdekoľvek.

Mattove srdce, obvykle známe svojím pravidelným rytmom sa ocitlo v chaose. Jeho srdcový rytmus sa stal nepravidelným a srdce prestalo efektívne pumpovať krv. Výsledkom bolo to, že Matt stratil vedomie a zrútil sa na zem. Jeho matka Wendy okamžite reagovala, keď si všimla, že s jej synom nie je niečo v poriadku.

Náhla srdcová zástava nie je zriedkavým fenoménom. Môže zasiahnuť každého – mladého, starého či športovca. V prípade Matta to bol práve plavčík na bazéne, ktorý sa stal jeho spásou. Zásluhou jeho rýchleho a nekompromisného zásahu, spolu s použitím AED, bol Mattovi obnovený srdcový rytmus.

Automatizovaný externý defibrilátor (AED) je zariadenie, ktoré dokáže pomocou elektrických výbojov obnoviť srdcový rytmus. V prípade Matta bol tento prístroj doslova jeho druhou šancou na život. Spoločne s plavčíkom Mikeom Mierzwa, ktorý nedávno absolvoval školenie na používanie AED, sa stal hrdinom Mattovho príbehu.

Po úspešnom výboji, ktorý obnovil normálny srdcový rytmus, nasledovala ďalšia dôležitá fáza záchrany – poskytovanie prvej pomoci. Mike neváhal a pokračoval v masáži srdca a umelom dýchaní, až kým nepribehla profesionálna pomoc. Táto koordinovaná snaha ľudí okolo Matta bola kľúčová pri záchrannej operácii.

Mattove prežitie nám pripomína, že neexistuje žiadna garancia zdravia, ani pre tých najmladších a najzdravších. Udalosti ako táto nám pripomínajú, aké je dôležité mať dostupné AED vo verejných priestoroch, kde sa môžu vyskytnúť náhle zástavy srdca. Je to investícia do bezpečnosti a ochrany životov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *